Загроза для бізнесу від Мінсоцполітики

Загроза для бізнесу від Мінсоцполітики

Радник Адвокатської компанії “Шерман” Вадим Євіч

Не так давно, в лютому місяці, на сайті Міністерства соціальної політики України опублікували проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці”, який передбачає внесення змін до Кодексу законів про працю України.

В чому полягає головна ідея та необхідність змін в трудовому законодавстві, які передбачає вищезазначений законопроект? Мінсоцполітики вважає, що зміни, які передбачені законопроектом потрібні для захисту українців від недобросовісних роботодавців, недопускання зарплат у конвертах та відсутності трудових і соціальних гарантій. Але, з невідомих причин, текст законопроекту зовсім відрізняється від тих завдань та цілей, які Мінсоцполітики висловлювало суспільству.

Саме тут постає дуже важливе питання: чи дійсно Мінсоцполітики даним законопроектом бажає захистити трудові права громадян, чи можливо наповнити бюджет країни за рахунок штрафів руками інспекторів Держпраці? Спробуємо розібратись.

Насправді, найголовніша ціль, яку прагне досягнути Мінсоцполітики – це перекваліфікація угод з ФОПами (договір про надання послуг, договір підряду, тощо) в трудові відносини. Для цього в законопроекті Мінсоцполітики пропонує визначити на законодавчому рівні поняття трудових відносин та ознаки наявності трудових відносин, а також встановити принцип презумпції наявності трудових відносин.

Згідно Пояснювальної записки до законопроекту Мінсоцполітики вважає, що принцип презумпції наявності трудових відносин полягає в тому, що в Кодексі законів про працю України встановлюється сім ознак трудових відносин, і якщо у ваших правовідносинах з роботодавцем будуть наявні мінімум три з них, то такі відносини будуть вважатися трудовими, незалежно від того, який договір було укладено між сторонами.

Отже, фактично, Мінсоцполітики хоче наділити інспекторів Держпраці, повноваженнями суду, адже саме вони будуть кваліфікувати відносини між роботодавцем та ФОП як трудові, що саме по собі є неконституційним та абсурдним.

Зокрема, Мінсоцполітики пропонує доповнити Кодексі законів про працю України статтею «Ознаки наявності трудових відносин», яку викласти в наступному змісті:

Відносини є трудовими, незалежно від змісту договору, якщо:

  1. Винагорода за роботу виплачується періодично: два чи більше разів.
  2. Надання послуг здійснюється особою за конкретною професією чи кваліфікацією та під контролем замовника.
  3. Винагорода за роботу є єдиним джерелом доходу або становить 75% і більше її доходу.
  4. Робоче місце визначається замовником та виконавець має дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку.
  5. Особа виконує роботи подібні до роботи, що виконується штатними працівниками роботодавця.
  6. Організація умов праці, надання обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, забезпечується замовником.
  7. Тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється замовником.

У підсумку можна сказати, що вищенаведений законопроект надасть можливість Держпраці однозначно кваліфікувати відносини як трудові, без обов’язковості звернення до суду. Це призведе до того, що у багатьох сферах господарської діяльності 90% взаємовідносин з ФОПами будуть вважатися «незаконними», так як фактично, рішеннями інспекторів Держпраці будуть визнані трудовими відносинами.

Більше за все в даному випадку постраждають сфера IT та будівельного бізнесу. Якщо зараз ФОП сплачує ЄСВ та 5% від свого прибутку, то в разі прийняття цього закону всі ФОПи, що співпрацюють з IT компанією та великими будівельними компаніями будуть відраховувати до бюджету України 18 % ПДФО та 1,5% військового збору, а також мінімальний розмір ЄСВ у випадку не закриття ФОП.

Чи піде це на користь роботодавцям? Чи не завдасть це нищівного удару по дуже слабкій та хиткій економіці нашої країни? Чи не вплине це на відтік спеціалістів в області IT-галузі в іншу країну з більше легким податковим навантаженням? Як бути будівельним компаніям, які дуже часто співпрацюють з ФОПам підрядниками?

Ці та багато інших запитань в нас виникають з приводу цього законопроекту. А як думаєте ви?