Як вчасно розпізнати загрозу бізнесу?

Як вчасно розпізнати загрозу бізнесу?

60 відсотків наших клієнтів в тій чи іншій мірі стикались із фіктивними кримінальними провадженнями. Природу та характер цього явища висвітлив Президент компанії «Шерман» Ілля Бондар у статті «Фіктивні кримінальні провадження як загроза бізнесу: правова природа і тактика протидії».

Фіктивним кримінальним провадженням можна дати таке коротке визначення – кримінальні справи, які не мають мети розслідування будь-якого справжнього злочину, а відкриті виключно з метою перешкоджання бізнесу чи отримання незаконної винагороди.

Розглянемо це більш детально. Інструментами таких посягань на бізнес були: накладання арешту на майно, проведення незаконних обшуків та вилучення спеціалізованого комп’ютерного обладнання, безпідставне затримання особи та пред’явлення підозри у вчиненні злочину

Вчинення таких дій не можливе раптово, їм в будь-якому випадку має передувати етап готування до атаки. Вчасне виявлення такого готування дасть можливість самим заздалегідь бути готовими до атаки та вжити заходів для захисту свого майна та бізнесу.

Ознаками готування до атаки може бути:

 1. Дивні запити правоохоронних органів, особливо, якщо предмет запиту прямо не відноситься до сфери діяльності органу, наприклад СБУ цікавиться сплатою податків.

 2. Проведення перевірок контролюючими органами з надуманих причин.

 3. Отримання процесуальних документів у «невинному» на перший погляд кримінальному провадженні: ухвали слідчих суддів, повістки про виклик на допит та інше.

Джерелами, з яких можна дізнатися про те, що фіктивне провадження готується чи вже розпочалось можуть бути:

 1. Засоби масової інформації.
 2. Реєстр судових рішень.
 3. Реєстр прав власності.
 4. «Оперативна» інформація.

Розглянемо такий приклад. Керівник заводу – Дмитро – отримує інформацію, що у відношенні його підприємства готується або вже офіційно розпочато фіктивне кримінальне провадження. Такий висновок він зробив оскільки на адресу заводу надійшов все той же запит від військової прокуратури щодо сплати податків та контрагентів.

Дмитро, розуміє, що існує загроза для нормального ведення бізнесу, але не впевнений до кінця чи дійсно варто хвилюватись та вживати якихось заходів. Він звертається до адвокатської компанії. Адвокати роз’яснюють йому, що дійсно є висока імовірність атаки за допомогою фіктивного кримінального провадження.

Також вони роз’яснюють, що скоріш за все в цьому провадженні буде накладений арешт на майно та рахунки заводу під якимось абсолютно безглуздим надуманим приводом. Наприклад, устаткування буде визнано речовим доказом, через що на нього необхідно накласти арешт та заборонити його експлуатацію.

Для протидії такому сценарію адвокати розробляють план попереджувальних заходів захисту. Вони мають бути направлені на зменшення формальних приводів «причипитися» до заводу.

Такий план може включати в себе такі заходи (в залежності від конкретної ситуації):

 1. Проведення внутрішнього аудиту бізнес-процесів з метою виявлення можливих формальних приводів для фіктивного провадження.

 2. Оптимізацію бізнес процесів з врахуванням загроз фіктивних проваджень.

 3. Перереєстрацію майна та юридичних осіб.

 4. Підготовка приміщень та працівників до обшуку.

Підготовка до обшуку сама по собі є складним процесом. Для того, щоб знати як правильно готуватися до нього, визначимо цілі корумпованих правоохоронців. Найчастіше у фіктивних кримінальних провадженнях обшук застосовується з такими цілями: паралізувати нормальну діяльність підприємства, залякати керівництво та співробітників демонстрацією сили, заволодіння матеріальними цінностями (грошима, технікою та ін.), знайти додаткові формальні приводи для нових фіктивних справ.

Отже, підготовка до обшуку має включати:

 1. Переміщення цінностей, які не використовуються у повсякденній діяльності, до надійних місць.

 2. Прибирання з офісу документів, які також не використовуються щодня. Наприклад, вони можуть зберігатися у адвоката.

 3. Інструктаж працівників. Особливо тих, хто відповідає за безпеку та пропуск до офісу.

 4. Встановлення системи відеоспостереження, яка дасть можливість фіксувати протиправні дії під час обшуку. Думаю багатьом відомий є факт, коли під час обшуку у ювелірному магазині камерою було зафіксовано викрадення прокурором дорогих прикрас.

 5. Встановлення системи проникнення до приміщення, яка не дасть можливість зайти одразу великій кількості людей. Це ефективний засіб для попередження швидкого вбігання так званих «маскі-шоу».

Немає двох однакових бізнесів та кожна фіктивна кримінальна справа має свої особливості. Тому, ці рекомендації мають загальний характер і мають впроваджуватися індивідуально в кожному окремому кейсі.

Підсумовуючи, хочу звернути увагу на таке. Для нормального функціонування та розвитку бізнесу вкрай важливим є вчасне виявлення загрози фіктивних кримінальних проваджень та невідкладне вжиття заходів для їх попередження. Клієнти, які звернулись до нашої компанії за вирішенням цієї проблеми на етапі готування корумпованими правоохоронцями до атаки, заощадили до 50% коштів та 70% часу порівняно із тими, які звернулись після початку відкритих посягань.

Для виявлення загроз ми радимо проводити періодичний моніторинг джерел інформації про можливі посягання, а у разі наявності ознак початку атаки звертатися до спеціалістів за захистом.