Податкові ризики діяльності підприємців не за КВЕД 2010

Податкові ризики діяльності підприємців не за КВЕД 2010

Започатковуючи бізнес чи змінюючи види своєї господарської діяльності, дуже важливо подбати про правильне визначення видів економічної діяльності та внесення відповідної інформації до ЄДР.

Здавалося б, не має виникнути проблем, бо свобода підприємницької діяльності дає право займатись будь-якою діяльністю, яка не заборонена законом. Більше того, законодавство не містить обмежуючих строків для зміни інформації про КВЕД підприємця, а також якихось штрафів за здійснення діяльності не за КВЕДом.  Але на практиці бізнес стикається із численними негативними податковими наслідками, які дуже легко попередити, вчасно змінивши КВЕД.

Вид діяльності та реальність правочину

Як відомо, улюбленим прийомом податківців є визнання правочину нереальним. І не у законний спосіб – шляхом звернення до суду з відповідним позовом про визнання оспорюваних правочинів недійсними. А, наприклад, шляхом встановлення такого факту під час перевірки платника податку. Життя йде, податківці називають це по-різному: нереальність, безтоварність, фіктивність, але по суті для платника нічого не змінюється.

У справах щодо оскарження платником нереальності операції додатковим доказом реальності операції можна використати здійснення виду діяльності у відповідності до зареєстрованого КВЕДу (Ухвала ВАСУ у справі № К/800/24314/16). Натомість, якщо у Вашого підприємства відсутній необхідний КВЕД, то податкова обов’язково використає це як аргумент щодо нереальності операції. Інколи навіть суди погоджуються з такою позицією податківців (Постанова ВС у справі № 810/2523/16).

Тому варто обирати коди правильно, вчасно відображати у реєстрі відповідні зміни. Звичайно, обмежень щодо кількості кодів немає, тому доволі часто юридичні особи визначають у своєму статуті пів класифікатора КВЕД, але в такому разі використати це як доказ реальності операції буде неможливо.

Вид діяльності та єдиний податок

В умовах мораторію на податкові перевірки почастішали випадки зняття з єдиного податку. І доволі часто – через здійснення видів діяльності, не передбачених реєстром платників ЄП.

Підстави різні: діяльність за старими КВЕДами ДК 009:2005, реєстрація нових КВЕДів в ЄДР, відсутність змін КВЕДу в Реєстрі платників єдиного податку, так здійснення нових видів діяльності без будь-яких змін до реєстрів.

Все це – здійснення видів діяльності, не передбачених реєстром платників ЄП.

Наслідки здійснення виду діяльності, не передбаченого реєстром платників ЄП, забороненого для платників ЄП виду діяльності.

Правова підстава

Обов’язки платників податків 1, 2 групи ЄП

 

Обов’язки платників податків

3 групи ЄП

 

1. п.п. 7 п.п. 298.2.3ПКУ Перейти на загальну систему оподаткування

(з 1 числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якомуздійснювалися такі види діяльності)

2. п. 298.5 ПКУ 1.     Письмово повідомитифіскалів про зміну видівдіяльності.

2.     Строк – не пізніше 20 числа місяця, наступного замісяцем, у якому відбулисятакі зміни

1.     Письмово повідомити фіскалівпро зміну видів діяльності

2.     Строк не встановлений ПКУ.

Рекомендують – до першого числамісяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якомуздійснювалися такі види діяльності(Лист ДФСУ від 06.05.2016 р. №10233/6/99-99-12-02-03-15).

3. пп. 293.4 –293.5 ПКУ Сплатити ЄП за ставкою 15 % із доходів – як від не вказаних уРеєстрі ЄП, так і відзаборонених для них видівдіяльності Сплатити ЄП за ставкою 3 чи 5 % іздоходів від не вказаних у Реєстрі ЄП,

Сплатити ЄП за ставкою 6 чи 10 % іздоходів, отриманих від забороненихдля спрощенців видів діяльності.

Також важливий нюанс: єдиноподатник може отримати дохід від окремої операції, яка взагалі не підпадає під класифікацію КВЕД, до прикладу, це отримання відсотків від депозиту (ІПК від 20.02.2018 р. № 683/6/99-99-12-02-03-15/ІПК); надання платником ЄП фінансової допомоги іншим суб’єктам (Лист ДФС  від 05.02.2016 р. №2503/6/99-95-42-03-15).

Якщо існує зворотня ситуація і заборонені для платників ЄП види діяльності фактично не здійснюються, то сам факт включення до таких КВЕДів до ЄДР не є підставою для виключення з Реєстру ЄП (Постанова ВС у справі №826/7216/17).

КВЕД і загальна система оподаткування

Для платників податків на загальній системі оподаткування проблеми менш вірогідні, але виходячи зі змісту законодавства, зокрема для ФОПів, податківці використовують такі важелі:

  1. Не визнання витрат за операціями. П.177.2 ПКУ – «Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця». Діяльність не за КВЕД – не пов’язана з господарською діяльністю.
  2. Утримання ЄСВ суб’єктом діяльності, який платить за послуги, роботи.

Підстава – п.1 ст.4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якщо фізична особа – підприємець виконує роботи (надає послуги) за договором цивільно-правового договору за видом діяльності, що відповідає його КВЕДу за ЄДР, то його контрагент є платником ЄСВ за даними операціями.

КВЕД і блокування податкових накладних

Законодавство не містить такої самостійної підстави для блокування ПН/РК, як здійснення платником податку виду діяльності, який відсутній в ЄДР.

Заблокують накладні з інших підстав, а на етапі подання письмових пояснень та документів щодо реальності податківці перевірять зокрема і ваші КВЕДи. Наявні у ЄДР дані про певний вид діяльності доведе, що ви хоча б планували займатися цією діяльністю.

Якщо ви вирішите скористатися своїм правом подати органам ДПС Таблицю даних платника податку на додану вартість, необхідно проаналізувати інформацію щодо видів діяльності в ЄДР з тими видами, які будуть в Таблиці. Спочатку – включити змінені коди до ЄДР, а потім – до Таблиці. Ці дані в будь-якому разі будуть звірятися податківцями при прийнятті рішення про врахування Таблиці.

Тож, аби зайвий раз не потрапляти в поле зору податкових органів, необхідно вчасно здійснити реєстрацію змін КВЕДів у реєстрах. Детальніше про порядок реєстрації внесення змін до видів діяльності читайте за посиланням.