Як захистити свій бізнес за допомогою договорів NDA і NCA?

Як захистити свій бізнес за допомогою договорів NDA і NCA?

Ця стаття стане корисною як для компаній, що тільки но були створені та почали вести відповідну діяльність так і для розробників, що тільки починають свій шлях в IT сфері.

Не секрет, що в сфері IT-технологій і розробки програмного забезпечення багато конкуруючих компаній. Вони розробляють стартапи, причому деякі з них можуть розробляти суміжні або навіть аналогічні продукти.

Кожна компанія прагне вивести свій «продукт» на ринок першою, щоб зняти вершки, поки конкуренти не встигли заполонити цей ринок. Первісна конкурентна перевага може принести компанії мільйонні прибутки, а тому розробку треба тримати в суворому секреті.

У такій ситуації для кожного «ідеолога проекту» на перше місце виходить питання інформаційної безпеки. Компанія повинна убезпечити себе від крадіжки не тільки своїх ідей, але і розробок (наприклад, програмного коду).

Носій ідеї змушений наймати компанію для роботи над своїм проектом, а значить, йому так чи інакше доведеться ділитися з інформацією, яка є великою цінністю: розкривати усі тонкощі проекту.

Як поділитися ідеями і необхідною інформацією з компанією виконавцем, при цьому захистити себе від крадіжки? Як зробити так, щоб, навчившись на вашому проекті і зрозумівши всю його перспективність, компанія виконавець не відкрила свою конкуруючу фірму одночасно з вами?

У цьому вам допоможуть два види договорів:

 • про конфіденційність і комерційну таємницю (NDA);
 • про уникнення конкуренції (NCA).

На Заході ці види договорів давно стали повсякденною реальністю: вони укладаються практично з кожним співробітником, який приходить працювати в компанію, а також з компаніями, яких наймає «носій ідеї».

У цій статті ми розглянемо питання, що стосуються договорів NDA і NCA:

 • В яких випадках вони необхідні?
 • У чому суть договору?
 • Що означає його укладення для компаній розробника і виконавця?
 • Як правильно визначити основні умови договору?

Договір про конфіденційність (NDA)

 • Коли укладається договір про конфіденційність?
 • Коли необхідно захистити ваші ідеї та іншу важливу інформацію.

Наприклад:

Припустимо, що я власник компанії, яка займається веб розробками, і ви звернулися до мене та хочете створити унікальний веб-додаток. У вас невелика молода фірма з амбітними планами, і ви не хочете, щоб я вкрав вашу ідею і вивів продукт на ринок першим. Адже у мене для цього є серйозні можливості і фахівці, а у вас поки тільки ідея.

Перш ніж ви будете розголошувати мені свої ідеї, ми можемо підписати між двома компаніями договір про конфіденційність (NDA). В цьому випадку я повинен буду не просто тримати отриману інформацію в секреті, але і вживати всіх заходів, щоб вона надалі не пішла на сторону через мене або моїх співробітників.

У чому суть договору NDA?

Дві сторони погоджуються захищати конфіденційну інформацію, яка розкриється при співробітництві. По суті це договір про комерційну таємницю. Сторони договору:

 • «сторона, що передає інформацію – «передавач» – це власник конфіденційної інформації -замовник;
 • «сторона, яка отримує інформацію – «отримувач» – це виконавець – компанія, яка гарантує збереження комерційної таємниці.

 Конфіденційною інформацією можуть бути бізнес-ідеї, бази даних, програмні коди, документація, методи розробки, інформація про фахівців і багато іншого.

Що значить укладення договору NDA для власника інформації та компанії виконавця?

Якщо інформацію вкрадуть, її власник може звернутися до суду за захистом свого права на комерційну таємницю. Йому потрібно буде довести, що компанія виконавець вкрала і скористалася його інформацією, чим порушила умови договору. У цьому випадку компанія виконавець повинна виплатити власнику інформації штрафні санкції, передбачені договором. Як правило, це серйозні суми, які компенсують всі недоотримані прибутки.

Що стосується компанії виконавця, вона повинна вжити всіх заходів, щоб її співробітники не вкрали інформацію і не передали її третім особам. Інакше компанії загрожує серйозна фінансова відповідальність.

Які основні умови договору?

У договорі обов’язково повинні бути визначені наступні умови:

 • яка інформація є конфіденційною. Це повинно бути чітке визначення категорій, наприклад, база даних співробітників, код PHP (мова програмування) і т.д.
 • зобов’язання сторін. Тут треба передбачити не тільки зобов’язання щодо захисту інформації, але також допустимі підстави її розкриття;
 • термін дії. Інформація не може бути конфіденційною все життя, вона застаріває. Тому необхідно встановити розумні терміни, протягом яких розкриття інформації може мати серйозні наслідки для компанії виконавця. Як правило, терміни встановлюються від 1 до 5 років;
 • відповідальність сторін. Можна визначити як фіксовану суму штрафу, так і недоотриманий прибуток або інші витрати.

 

Договір про уникнення конкуренції (NCA)

 • Коли укладається договір про уникнення конкуренції?
 • Коли може виникнути конфлікт інтересів?

Розглянемо ситуацію.

Наприклад, ви власник бізнесу і наймаєте підрядника / компанію виконавця, яка буде займатися втіленням вашого проекту в життя. Працюючи над проектом, підрядник здобуде та придбає нові знання і може зрозуміти, що від даної розробки можна отримати серйозний прибуток. У нього може виникнути спокуса почати свій бізнес в цьому напрямку і скласти вам пряму конкуренцію. Або він захоче продавати отримані знання, навички та вміння іншим фірмам, які стануть вашими прямими конкурентами.

 Щоб захистити себе від конкурентів, які можуть з’явитися за рахунок ваших же розробок, ви можете укласти з виконавцем додатковий договір про відмову від конкуренції. Як правило, він підписується разом з договором про конфіденційність, про який я згадував вище.

У чому суть договору NСA?

Цей договір укладається між власником бізнесу і виконавцем (компанією підрядником). Виконавець зобов’язується протягом певного часу після припинення договору підряду не функціонувати з подібними проектами на прямих конкурентів. Він також бере зобов’язання не ставати вашим прямим конкурентом.

Що значить укладення договору NCA для власника бізнесу та компанії виконавця?

Укладаючи договір про відмову від конкуренції, власник бізнесу убезпечує себе від недобросовісної конкуренції. Цим самим він певний термін обмежує права підрядника на здійснення професійної діяльності в конкретному напрямку. Подібна угода підписується тільки з ключовими виконавцями.

Виконавець в обмін на обмеження своєї діяльності повинен отримати адекватну компенсацію: високу оплату, пільги, відсоток від майбутнього прибутку і ін. Зазвичай норма про уникнення конкуренції – це частина плати за ті блага, які замовник надає виконавцю. Договір повинен бути вигідний обом сторонам. Якщо одна із сторін буде в невигідному становищі, його легко можна визнати недійсним.

Які основні умови договору ?:

 • Потрібно визначити конкретні обмеження виконавця в його професійній діяльності (робота на прямих конкурентів, робота з подібними проектами, створення конкуруючого підприємства).
 • Визначити територію, на якій підрядник не може працювати по даному напрямку.
 • Визначити розумний термін неучасті в конкурентній діяльності.
 • Визначити, яку компенсацію отримає виконавець за добровільне обмеження себе в правах (бонуси, пільги, підвищена оплата, компенсація недоотриманого прибутку).

Підведемо підсумки

 • Укладання договорів про нерозголошення інформації (NDA) і про обмеження участі в конкурентній діяльності (NCA) вигідні перш за усе замовнику.
 • Грамотне складення договору забезпечить вам інформаційну безпеку і захист від крадіжки виконавцями ваших ідей та методик.