Державні реєстри, що містять універсальну інформацію для всіх видів діяльності, перевірка за ними здійснюється першочергово

Державні реєстри, що містять універсальну інформацію для всіх видів діяльності, перевірка за ними здійснюється першочергово

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch :

  • інформація яка ідентифікує контрагента (повинна співпадати з інформацією вказаною в договорі та ін. документах);
  • відомості про керівника контрагента, дата його призначення та наявність обмежень на укладання угод;
  • інформація про стан припинення (укладати з ним угоду небезпечно, оскільки можна не встигнути заявити вимоги по сплаті товару, оплаті товарів до цього підприємства).
  • інформація про основний вид діяльності. Бажано щоб основний вид діяльності співпадав з діяльністю, результати якої Ви бажаєте отримати від контрагента. 
  • інформація про банкрутство (якщо контрагент перебуває у стані банкрутства, то це свідчить не лише про його ненадійність, а і про те, що договори мають бути погоджені арбітражним керуючим).
  • Інформація про розмір статутного фонду та дату реєстрації підприємства, бажано обирати для співпраці підприємства з значним статутним фондом та які вже працюють більше 3-х – 5-ти років на ринку. 

Єдиний реєстр боржників Міністерства юстиції України, який можна найти за посиланням  https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

  • Інформація про те, чи є юридична або фізична особа боржником в будь-якому виконавчому провадженні. Якщо контрагент є боржником в багатьох провадженнях, то можна припустити, що він систематично неналежним чином виконує свої зобов’язання і працювати з таким контрагентом обережно на умовах передплати при продажі товарів/наданні послуг, або післясплати при купвлі товарів/отриманні послуг.

Також інформацію щодо стану виконавчих проваджень стосовно контрагента можна дізнатись в Автоматизованій системі виконавчого провадження за посиланням https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

Ця інформація свідчить про наявність боргів, однак цю інформації необхідно уточнювати, оскільки іноді вона не відображає реальний стан виконання виконавчих проваджень.

Реєстри ДПС за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/registers 

За цим посилання доступні дані 19 реєстрів. Для перевірки інформації про контрагента можна використовувати наступні:

  • Дані про взяття на облік платників податків;
  • Дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (в разі закупівлі ПММ);
  • Дані реєстру платників ПДВ.

На сайті ДПС можна безкоштовно отримати інформацію про свого бізнес партнера, за посиланням http://sfs.gov.ua/businesspartner. За цим посиланням можна знайти інформацію про реєстрацію контрагента в органах ДПС та про стан податкового боргу контрагента. Якщо у підприємства є податковий борг – співпрацювати з ним небезпечно, оскільки органи ДПС вправі застосувати податкову заставу – арештувати активи підприємства на суму боргу, та несплата податків свідчить про проблеми підприємства з платоспроможністю.

Єдиний державний реєстр судових рішень, доступ до якого безкоштовний за наступним посиланням http://reyestr.court.gov.ua.

  • Дані про наявні судові рішення щодо контрагента. В першу чергу небезпечні вироки стосовно посадових осіб за ст. 205 ККУ. Також приділяйте увагу ухвалам в кримінальному провадженні, в яких фігурує контрагент – ухвали про обшук, тимчасовий доступ до речей контрагента. Ознайомившись з текстом ухвали Ви можете дізнатись про кримінальні справи щодо контрагента, що є головним ризиковим чинником при укладанні угоди.

Державний реєстр прав на нерухоме майно, та Державний реєстр обтяжень рухомого майна за посиланням https://online.minjust.gov.ua/information/.

Далі потрібно перейти до розділу майно та обтяження. Робота з цим інформаційним ресурсом потребує авторизації за допомогою електронного цифрового підпису.

  • У Державному реєстрі прав на нерухоме майно можливо отримати інформацію про нерухоме майно зареєстроване за контрагентом, обтяження на це нерухоме майно (застава, іпотека, і т. інше), договори оренди землі укладені контрагентом, та інші правочини з нерухомістю, які портебують державної реєстрації. Ця інформація дає змогу визначитись які активи має контрагент. 

В Державному реєстрі обтяжень рухомого майна можна отримати витяг  про наявні обтяження рухомого майна (автотранспорт, устаткування, сільгосптехніка тощо), та опосередковано інформацію про позикові кошти контрагента та його фінансові зобов’язання.

Реєстр підприємств, установ, організацій України, що мають заборгованість із заробітної плати, що ведеться Держпраці за посиланням http://dsp.gov.ua/category/reiestr-borzhnykiv/. 

  • Інформація про юридичні особи, що мають заборгованість із заробітної плати та про причини заборгованості.

Вузькоспеціалізовані реєстри 

Існує велика кількість в залежності від сфери підприємництва, до прикладу:

  1. Ліцензійний реєстр Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Реєстр суб’єктів природних монополій у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Реєстр суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється НКРЕКП за посиланням: http://www.nerc.gov.ua/?id=16087
  2. Ліцензійний реєстр суб’єктів туроператорської діяльності http://www.me.gov.ua/ Documents/Detail
  3. Ліцензійний реєстр на право здійснення господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів  за посиланням http://usuan.dls.gov.ua 
  4. Ліцензійний реєстр господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення (загальний). за посиланням https://www.dsns.gov.ua /ua/ Licenzuvannya.html та інші.