30.03.2020 року було оперативно прийнято новий антикризовий закон (законопроект № 3275). Цей закон змінює 9 кодексів та 32 закони. Антикризовий закон прийнято не в тому вигляді, в якому на нього чекав бізнес. Багато в чому це відступ від попередніх кроків та зменшення уже наданих податкових пільг. Ми проаналізуємо основні зміни в оподаткуванні, які вплинуть на роботу бізнесу.
Почнемо із довгоочікуваних переваг для підприємців:
-
Збільшено ліміти для ФОПів-платників єдиного податку
Граничний обсяг річного доходу “єдинників” переглядався ще у 2014 році. Відтоді в три рази зросла мінімальна заробітна плата, а отже, і розміри податків. Тому підвищувати ліміти було необхідно. Нашуміла податкова реформа – Законопроект №1210 вирішив це питання, але через суттєві недоліки і досі лежав на підписі у Президента. Тож, нарешті антикризовий закон вводить нові ліміти. Норма щодо нових лімітів набере чинності в загальному порядку – з дня, наступного за днем опублікування Закону.
Старі ліміти |
Нові ліміти |
(враховується обсяг доходу протягом календарного року) | |
Перша група |
|
300 000 гривень | 1 000 000 гривень |
Друга група |
|
1 500 000 гривень | 5 000 000 гривень |
Третя група |
|
5 000 000 гривень | 7 000 000 гривень |
-
Послаблена відповідальність
Порушення строків подачі фінансової звітності не буде тягнути за собою відповідальність на період карантину + 90 днів (адже можливості бізнесу вчасно подавати фінансову звітність зараз обмежені).
-
Збільшено строк мораторію на перевірки до 30 червня 2020 року (раніше було до 31 травня)
Але будьте уважні!
- Забороняється проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Щодо позапланових заходів закон обмежень не встановлює.
- Мораторій на податкові перевірки не продовжувався. Він закінчиться, як і передбачає Закон №533, 31 травня 2020 року.
- Проводяться без обмежень планові заходи із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності: з питань нагляду за суб’єктами з високим ступенем ризику, у сфері дотримання вимог щодо формування державних регульованих цін та питань санітарного й епідемічного благополуччя населення.
-
Звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання ліків та медвиробів, які спрямовані на боротьбу з COVID-19
Якщо раніше прийняті податкові зміни стосувалися тільки їх імпорту, то тепер звільнено від ПДВ і їх виробництво. При цьому нараховувати компенсуюче податкове зобов’язання по звільненим від ПДВ операціям за п. 198.5 ПКУ не потрібно.
Змінюється обрахунок доходу на ліміт (1 мільйон грн), за яким треба реєструватися платником ПДВ для громадських і благодійних організацій (не буде включатися: надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям (на період дії карантину); ввезення в Україну та/або операції з постачання в Україні лікарських засобів, медвиробів та медобладнання, яке спрямоване на боротьбу з коронавірусом (на період дії карантину).
-
Зменшено ставки акцизного податку
Ставка акцизу 0% на спирт етиловий, (для виробництва дезінфекційних засобів (до 31.05.2020 р.); звільнення від обов’язку встановлювати витратоміри-лічильники на спирт етиловий для виробництва дезінфекційних засобів (до 30.04.2020 р.). Зміна стосується лише державних підприємств, які одночасно є виробниками спирту етилового та дезінфекторів.
-
Податок на прибуток
Вноситься зміна до абз. 1 пп. 140.5.9 ПКУ, що скасовує податкову різницю при перерахуванні допомоги та безоплатне постачання товарів для боротьби з коронавірусом неприбутковим організаціям, Мінздоров’я та лікарням. Це стосується платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат на податкові різниці. Зараз у них по таким операціям ліміт, що дозволяє не коригувати фінрезультат – 4% прибутку попереднього року; оподаткування закладів охорони здоров’я у державній та/або комунальній власності. Якщо вони є платниками податку на прибуток, то можуть зменшити фінрезультат на вартість лікарських засобів, медвиробів, продуктів харчування або товарів, які є в переліку Кабміну та спрямовані на боротьбу з коронавірусом.
-
Додається ще один пункт витрат, які можна включити на отримання податкової знижки з ПДФО
Він діє для 2020 року (зміни до ст. 166 ПКУ): сума коштів або вартість лікарських засобів для надання меддопомоги хворим, дезінфекційних засобів та антисептиків, медвиробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень тощо, які добровільно перераховані чи передані громадським організаціям та об’єднанням, державним органам виконавчої влади, закладам охорони здоров’я (державної і комунальної власності) для боротьби з коронавірусом При цьому не застосовується обмеження 4% від загального доходу, яке встановлено пп. 166.3.2 ПКУ для благодійної допомоги.
-
Збільшено строк мораторію на проведення документальних перевірок щодо ЄСВ
Мораторій правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ встановлюється на період з 18 березня по 31 травня 2020 року. Також зупиняється строк розгляду скарг платників податків єдиного внеску та продовжується строк подачі скарг.
Непопулярні заходи для бізнесу
-
Частково скасовані пільги:
- з плати за землю за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні (в т.ч. орендовані) фізичних або юридичних осіб та використовуються ними в господарській діяльності,
- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
- Оскільки ці податки належать до місцевих, Верховна рада за Законом №533 легковажно відмінила їх сплату на два карантинні місяці – березень та квітень. Але переглянула це рішення, аби підтримати місцеві бюджети, та повернула обов’язок платників сплачувати ці податки за квітень 2020 року. Березень залишається звільненим.
- Платники податку, які вже подали уточнюючі декларації з цих податків, мусять подавати їх знову – лише стосовно березня. Такі уточнюючі податкові декларації слід подати не пізніше 30 квітня 2020 року, а сплатити ці податки за квітень слід до 30 червня 2020 року без нарахування пені та штрафних санкцій, передбачених ПКУ за порушення термінів сплати податкових зобов’язань.
-
Проголошений законом №533 мораторій на проведення податкових перевірок з 18 березня по 31 травня 2020 року обмежено!
Відтепер можна проводити фактичні перевірки в частині порушення вимог законодавства щодо:
- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2. статті 80 Податкового Кодексу.
-
Збільшено строк проведення камеральних перевірок
Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з ПДВ) за звітні періоди березень – травень 2020 року або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з ПДВ), що були подані платниками податків протягом березня-травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60-ти календарних днів, що розпочинаються за останнім днем граничного строку їх подання, а, якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання.
-
Зменшення ставок ПДФО та військового збору, який сплачують роботодавці за працівників, за цим законом не було введено, хоча прогнозувалися суттєві зміни в цьому питанні
-
Звільнення роботодавців від ЄСВ на фонд оплати праці новий закон також не передбачає, хоча в законопроекті до моменту його обговорення у Комітеті Ради така норма була
Таким чином, антикризовий законопроект № 3275, спрямований на боротьбу з короновірусом та подолання наслідків карантинних заходів в Україні, вносить зміни у більш ніж 40 нормативних актів.
Чи дійсно законопроект допоможе бізнесу?
З одного боку, закон містить податкові пільги що стосуються підприємств, які виробляють чи постачають дефіцитні медичні товари на період карантину, а саме:
- пільги по ПДВ щодо операцій з постачання ліків та медвиробів;
- акцизного податку, податку на прибуток для підприємств, які виробляють дезінфекційні засоби;
- послаблення щодо благодійної допомоги медичним закладам на період карантину.
Окрім цього, нарешті вирішене питання підвищення лімітів для спрощенців.
З іншого боку, закон частково скасовує раніше введені пільги щодо майнових податків (плату за землю та податку на нерухомість), розширює перелік перевірок, які можуть проводитися податковою і під час мораторію, та збільшує строки проведення камеральних перевірок.
Закон не вирішує дуже наболілі питання зменшення ПДФО з фонду заробітної плати, адже бюджет країни навряд чи витримає такі недоотримання.
Такий захід, як звільнення наймачів (в тому числі орендарів) від плати за користування майном на період карантину є недопрацьованим та таким, що порушує права орендодавців, тому потягне за собою цілу низку судових спорів.