Зняття з єдиного податку через неправильну реєстрацію КВЕДІВ

Зняття з єдиного податку через неправильну реєстрацію КВЕДІВ

В умовах мораторію на проведення податкових перевірок податкова стала активно застосовувати нові прийоми для наповнення бюджету. Нікого не здивуєш активізацією блокування податкових накладних та численними актами камеральних перевірок під час карантину, тому, на додачу, почастішали випадки зняття підприємців з єдиного податку. Причому «заднім числом», з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення (ст.299.11 ПКУ).

Приводи для зняття з єдиного податку знаходять найрізноманітніші. І доволі часто – через здійснення видів діяльності, не передбачених реєстром платників ЄП.

Здавалося б, не має виникнути суттєвих проблем через діяльність за старими КВЕДами ДК 009:2005. Або, якщо КВЕДи на нові види діяльності зареєстровані в ЄДР, але платник податку не подав відповідну заяву про зміни КВЕДу в  Реєстрі платників єдиного податку. Але, як свідчить наша практика, в умовах карантину податківців цілком влаштовують і такі приводи.

Правильний алгоритм зміни КВЕДІВ

Для зміни КВЕДу в  Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань необхідно подати державному реєстратору:

  • Заяву щодо державної реєстрації фізичної особи – підприємця за формою 1 ( для фізичних осіб-підприємців).
  • Заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань і органів влади) за формою 2 (для юридичних осіб).

У заяві обов’язково треба зазначити лише ті КВЕДи, які заплановано додати та/або виключити. Навпроти коду виду економічної діяльності потрібно проставити позначку «х», вказавши таким чином, який КВЕД необхідно включити або виключити.

У разі якщо попередні класифікатори актуальні, то в заяві вони не зазначаються.

Важливо нагадати, з 01 червня 2020 року набрав чинності Наказ Міністерства юстиції України від 19.05.2020  № 1716/5 «Про оновлення форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». На підставі цього Наказу форми для реєстрації змін відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було змінено. За цим посиланням ви знайдете актуальні форми (Форма 1), (Форма 2).

Після реєстрації в ЄДР держреєстратор передає дані про зміни в реєстрі до органів ДПС, але Реєстр платників єдиного податку формується на основі іншої заяви, тому необхідно звертатися до ДПС за місцем реєстрації, зазначивши нові види діяльності. Тому необхідно:

Для зміни КВЕДу в Єдиному державному реєстрі платників єдиного податку необхідно:

1. Подати заяву про спрощену систему оподаткування з новим кодом КВЕД до ДПС (форма).

Вона подаєтсья за місцем реєстрації/місцем здійснення підприємницької діяльності.

Строк подання заяви:
  • для 1-2 групи платників єдиного податку – не пізніше 20 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни;
  • для 3 групи платників єдиного податку – разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни.

У платників єдиного податку доволі часто виникає питання, як зареєструвати КВЕД, який одночасно містить і дозволені, і не дозволені види діяльності.

З цього приводу є роз’яснення податкової: «Якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то підприємець-платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи зазначає перелік видів діяльності, які віднесені до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону».

Приклад:

53.20 Інша поштова та кур’єрська діяльність

На спрощеній системі заборонено займатися поштовою діяльністю, тому в заяві вказуємо:

Інша кур’єрська діяльність.

2. Подати запит до ДПС на отримання витягу з Реєстру платників єдиного податку.

3. Отримати витяг.

Разом із тим, доповнити перелік КВЕДів можна і не виходячи з дому – через мережу Інтернет, попередньо отримавши електронний ключ ЕЦП (електронний цифровий підпис), наприклад, в особистому кабінеті Приват24.

Використовуйте наведений алгоритм зміни КВЕДів. Це допоможе Вам залишитися на єдиному податку і уникнути донарахувань.