В сучасному світі, в якому ми живемо, наступив період найвищого піку популярності мережі Інтернет. Він є в усіх сферах нашого життя, починаючи від перегляду прогнозу погоди на телефоні й закінчуючи функціонуванням банківської системи та можливості робити грошові перекази в одну мить з найвіддаленіших куточків планети.
Звичайно, в такому середовищі, яке дуже стрімко розвивається, повинен був відбутися прорив: щось нове, що дозволить користувачам всесвітньої мережі стати ближче до купівлі товарів та послуг в інтернет. Таким проривом було створення криптовалюти в 2009 році людиною чи групою осіб під псевдонімом Сатосі Накамото.
На сьогоднішній день криптовалюта стає все більш популярною: від переказу грошових коштів до купівлі товарів в інтернет. І так як обіг криптовалюти неминуче збільшується, то це створює конкуренцію банківській системі країни, а тому все більше держав намагаються регулювати криптовалюту на законодавчому рівні. Наприклад в Японії з 2017 року криптовалюта стала офіційним платіжним методом, в Німеччині віртуальна валюта є фінансовим інструментом, в США та Швейцарії біткоїн розглядається як фінансовий актив та засіб для інвестицій.
Щодо наших найближчих сусідів, то варто зазначити, що в Білорусії президент підписав декрет «Про розвиток цифрової економіки», що стало важливим кроком до впровадження нових фінансових інструментів та технологій, а також для залучення інвестицій великих зарубіжних IT-компаній. Я маю на увазі ICO інвестиції, що за останні декілька років є однім з найпопулярніших та фінансово прибуткових вкладень.
Не менш вагома подія щодо законодавчого регулювання криптовалюти відбулась в Польші: президент підписав закон, який встановлює введення податку на операції з криптовалют, крім операцій з обміну однієї криптовалюти на іншу. Це означає, що Польша, фактично визнала криптовалюту як річ, в її розумінні до цивільного законодавства, тобто предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов’язки.
Україна з 2014 по 2018 року намагалась ігнорувати обіг криптовалюти, та взагалі вважала, що будь-яка віртуальна валюта є грошовим сурогатом, про що свідчить лист НБУ від 08.12.2014 р. за № 29-208/72889. Але в 2018 році відбулись досить жваві та перспективні кроки, щодо правового регулювання криптовалют в нашій країни. По-перше, про це свідчить скасування НБУ вищезазначеного листа 22 березня 2018 року. По-друге, в вересні 2018 року до порядку денного Верховної Ради України були включені давно забуті, але дуже актуальні на теперішній час законопроекти: «Про обіг криптовалют в Україні» за №7183 від 06.10.2017 року та «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні» за №7183-1 від 10.10.2017 року. Поки що вони знаходяться на стадії обговорення та редагування, але вже на 21.11.2018 року виданий висновок «щодо відповідності проекту нормативно-правового акта вимогам антикорупційного законодавства», згідно з якими обидва проекти відповідають вимогам антикорупційного законодавства.
Хочу зазначити, що в указаних вище законопроектах визначені такі дуже важливі поняття, як «криптовалюта», «криптовалютна біржа», «криптовалютні транзакції», «система блокчейн», а також «дериватив на криптовалюту», та ін.
Цікавим є те, що поняття деривативу буде використане вже існуюче, яке закріплено в ст.14.1.45. Податкового кодексу України, а саме дериватив це стандартний документ, що засвідчує право та/або зобов’язання придбати чи продати у майбутньому цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених ним умовах. Порядок випуску та обігу деривативів установлюється законодавством. Стандартна (типова) форма деривативів затверджується Кабінетом Міністрів України.
З вищезазначеного зрозуміло, що введення такого поняття як дериватив можливо буде регулювати смарт-контракти в технології блокчейн, які призначені для укладення комерційних контрактів, де звичайно засобом платежу є криптовалюта. Але це тема для окремої статті.
Я хочу звернути вашу увагу на тому, що на сьогоднішній день Україна є досить перспективною країною для ICO, що підтверджується тим, що в 2017 році через 26 ICO компаній Україна змогла залучити більше 100 млн. доларів США зарубіжних інвестицій. І це показник лише за 2017 рік. А тепер уявіть яку кількість інвестицій можна буде залучити після офіційного регулювання на законодавчому рівні криптовалюти та всього, що з нею пов’язано.
Я вважаю, що такий крок буде в своєму роді невеликим, але дуже важливим та необхідним сплеском для нашої економіки, яка переживає не найкращі часи. А тому додаткові інвестиції Україні точно не завадять. Тим більше, це зумовить появу нових робочих місць, а значить зниження рівня безробіття.
Не зважаючи на постійні коливання курсу найпопулярніших криптовалют: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Monero, Litecoin та ін., все більше людей інвестують в них великі кошти, на їх базі створюються багато компаній, все більше магазинів, суб’єктів сфери обслуговування та інтернет-магазинів починають приймати криптовалюту в якості оплати. Наприклад один із найбільших інтернет-магазинів України «Алло» пропонує в якості оплати товарів використовувати Bitcoin.
Майбутнє віртуальної валюти вже настало, й Україна безумовно знаходиться в центрі цих подій, а тому більше ігнорувати обіг криптовалют не має сенсу, а так як ми живемо в правовій державі, тому не сьогодні-завтра вищезазначені проекти законів будуть прийняті за основу й покладуть початок вільного та безпечного користуванням криптовалюти в Україні.