Багато громадян, асоціюють слово «профспілка» з безкоштовними квитками на базу відпочинку чи санаторій. Але мало хто знає, що профспілка, це насамперед потужний інструмент по захисту прав працівників, а також впливовий важіль на працівників зі сторони роботодавця.
Що таке профспілка насправді?
Діяльність профспілок передбачена Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП) та законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон про профспілки). Так, згідно ч.1 Закону про профспілки, професійна спілка (профспілка) це добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Згідно з положеннями Загальної декларації прав людини «кожна людина має право створювати професійні спілки та входити до професійних спілок для захисту своїх інтересів».
Держава визнає профспілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових прав та інтересів. Профспілка в своїй діяльності є незалежною від органів державної влади, політичних партій та роботодавця, вона їм не підзвітна та не підпорядкована. Профспілка самостійно організовує свою роботу, проводить збори, конференції, з’їзди, засідання утворених нею органів. Держава заборонила органам своєї влади й місцевого самоврядування, їх посадовим особам, роботодавцям, їх об’єднанням втручатися у діяльність профспілок, їх організацій, перешкоджати здійсненню їх статутної діяльності.
Для чого потрібні профспілки?
Людина вільно обирає для себе профспілку. Щоб стати її членом потрібно вступити до складу профспілки, визнавати Статут, а також сплачувати членські внески. Права членів профспілки визначені в її Статуті. Ставши членом профспілки, ви матимете право на правовий захист, зокрема в суді, відстоювання ваших прав та інтересів перед роботодавцем, в органах державної влади та місцевого самоврядування.
Профспілка, реалізуючи свої повноваження, може захистити інтереси працівника з питань:
- незаконного звільнення
- виконання колективного договору
- перевірки дотримання роботодавцем трудового договору,
- виплати роботодавцем зарплати;
- додержання законодавства про працю й охорону праці;
- та інше
Ставши членом профспілки, ви матимете надійного гаранта забезпечення ваших прав та реалізації ваших інтересів. Зацікавленість працівника в участі в профспілці насамперед полягає в тому, що у взаємовідносинах з роботодавцем він не володіє тими правами, які має профспілка. Одному працівнику важко захиститися від незаконних дій роботодавця. Згуртувавшись в профспілку, працівники можуть протидіяти порушенням своїх прав та відстояти свої інтереси.
Sherman Law Company має великий та практичний досвід в створенні та реєстрації профспілок в України.
Але що ж робити та як себе вести керівнику підприємства у взаємовідносинах з профспілкою?
- По-перше, необхідно розуміти, що профспілка не ворог керівнику підприємства, а навпаки вони повинні співіснувати разом, обопільно захищаючи трудові права працівників. При цьому дотримання трудових прав та гарантій працівників може стати вашою конкретною перевагою на ринку праці. Також почуття захищеності надає працівникам додаткову мотивацію та підвищує їх ефективність.
- По-друге, в разі настання непорозумінь між керівником та профспілкою не треба одразу ж виходити на «стежку війни», краще сісти за стіл перемов та вирішити цю проблему мирним шляхом, адже як керівник залежить від рішень профспілки, так і профспілка залежить від дій керівника.
Тобто, адміністрація може як підтримувати профспілку та її рішення, так і заважати їй в здійсненні своєї діяльності та впливати дисциплінарно на її членів.
Варто зазначити, що адвокатська компанія Шерман також має практичний досвід у веденні переговорів між профспілкою та адміністрацією, а також у розв’язанні конфліктів між ними.
Ми залюбки поділимось з вами своїм досвідом та надамо кваліфіковану допомогу як в створенні профспілки (реєстрація, оформлення Статуту, консультація її членів та голови профспілкового комітету), так і вирішення конфліктів між адміністрацією та профспілками.