Слідуючи прикладу країн ЄС, США українські парламентарі ухвалили низку змін до Податкового кодексу та інших законів, аби підтримати бізнес (передусім – дрібний) на час проведення протиепідемічних заходів щодо (COVID-19).
17.03.2020 року Верховна Рада оперативно схвалила проект Закону №3220 від 16.03.2020, яким запровадила наступні податкові зміни:
-
Мораторій на проведення податкових перевірок
- Встановлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ, яке становить більше 100 тис. гривень (п.п. 78.1.8 ПКУ).
- Планові документальні перевірки, які відповідно до плану-графіку мали розпочатися з 18 березня по 31 травня 2020 року та не були розпочаті, включаються до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС до 30 березня 2020 року.
- Документальні та фактичні перевірки, розпочаті до 18 березня 2020 року та не завершені, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року. Зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
-
Зупинення перебігу строків позовної давності
- На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачені статтею 102 Податкового Кодексу.
-
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства
- Штрафи за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, не застосовуються, пеня не нараховується, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Звертаємо увагу на винятки! Штрафні санкції нараховуються за:
- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії
- відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
- порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах які застосовуються на загальних підставах;
- порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
-
Плата за землю
- Земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності не нараховується та не сплачується, об’єкти нежитлової нерухомості не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року.
- Юридичні особи, які подали податкову декларацію мають право подати уточнюючу податкову декларацію в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці, а фізичним особам перерахунок здійснюється контролюючим органом.
-
Єдиний соціальний внесок
Звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за себе (хоча можуть і прийняти рішення про сплату) за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року такі особи:
- ФОПи,(як на загальній системі, так і єдинники (на спрощеній системі оподаткування),
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, у тому числі, адвокатську, нотаріальну діяльність, а також осіб, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності,
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Звертаємо увагу, що цей захід спрямований лише на підтримку малого бізнесу, тому звільнення здійснюється лише щодо сплати ЄСВ за себе! Роботодавці – юридичні особи та ФОПи, які використовують працю інших осіб, не звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за цей період.
Таким чином, парламент затвердив чимало позитивних змін до податкового законодавства з метою підтримки платників податків на час карантину, перш за все: тимчасове скасування штрафів та проведення податкових перевірок, звільнення від сплати земельного податку та ЄСВ (для найбільш незахищених підприємців).